Wystawie „Życie ludzi” w CSW Kronika towarzyszą filmy dokumentalne:

Pod opieką wiecznego słońca

Pod opieką wiecznego słońca

reż. Witalij Manski, 2015
dystrybutor: Against Gravity

opis dystrybutora:

Rosyjski reżyser Witalij Manski zrobił propagandowy film na zlecenie rządu Korei Północnej. Przedstawiciele władz nie wiedzieli jednak, że reżyser nigdy nie wyłączał kamery - co dało szokujący obraz indoktrynacji północnokoreańskiego społeczeństwa. Wszystkie sceny „prawdziwego” życia zostały bowiem zainscenizowane.

To jest film o idealnym życiu w idealnym kraju. Każdy Koreańczyk jest gotów poświęcić życie dla swojej ojczyzny. Widzimy proces krzewienia ideałów: widzimy dziewczynkę w idealnej szkole - córkę idealnych rodziców, którzy pracują w idealnych fabrykach i mieszkają w idealnym apartamencie w centrum Pjongjang. Ośmioletnia Zin-mi jest przygotowywana do ceremonii wstąpienia do Unii Dzieci, aby stać się częścią idealnego społeczeństwa i mieszkać w niegasnących promieniach słońca - symbolu Wielkiego Wodza: Kim Ir Sena.

Film otrzymał Nagrodę Banku Millennium w Konkursie Głównym podczas 13. Millennium Docs Against Gravity.

Superjednostka

Superjednostka

reż. Teresa Czepiec, 2014
produkcja/dystrybucja: Wajda Studio

opis dystrybutora:

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro, więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają - ich pragnienia.

762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.